CPR05240R0JB14
Mfr.Part #
CPR05240R0JB14
Description
RES 240 OHM 5W 5% RADIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Resistance :
240Ohm
Published :
Height :
9.144mm
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
Composition :
Metal Oxide Film
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
5W
Construction :
Fireproof
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
14.99mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
5W
Datasheets
CPR05240R0JB14
Vishay / Dale CPR05240R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 240Ohm, Metal Oxide Film,