CPR0515R00JE31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPR0515R00JE31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 5W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Height :
9.144mm
Series :
CPR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
15Ohm
Lead Spacing :
14.99mm
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
5W
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
5W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Snap-In
Construction :
Fireproof
Feature :
Flame Proof, Safety
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
CPR0515R00JE31
Vishay / Dale CPR0515R00JE31
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,