CPR0315R00KE31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPR0315R00KE31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 3W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Safety
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Power Rating :
3W
Resistance :
15Ohm
Size Code :
Terminal Shape :
Snap-In
Tolerance :
±10%
Construction :
Fireproof
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Series :
CPR
Size / Dimension :
0.906Lx0.375W 23.00mmx9.53mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
9.525mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.375 9.53mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CPR0315R00KE31
Vishay / Dale CPR0315R00KE31
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,