CPL10R0700FE14
Mfr.Part #
CPL10R0700FE14
Description
RES 0.07 OHM 10W 1% AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
9.525mm
Wirewound
Power (Watts) :
10W
Published :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Max Operating Temperature :
275°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Resistance :
70mOhms
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Length :
47.625mm
Datasheets
CPL10R0700FE14
Vishay / Dale CPL10R0700FE14
70mOhms, 10W, Wirewound,