CPL07R0700FE143
Mfr.Part #
CPL07R0700FE143
Description
RES 0.07 OHM 7W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
7W
Supplier Device Package :
1 (Unlimited)
Length :
35.3314mm
Resistance :
70mOhms
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Max Operating Temperature :
275°C
Published :
Width :
9.525mm
Size / Dimension :
1.391Lx0.375W 35.32mmx9.52mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power (Watts) :
7W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Series :
CPL
Number of Terminations :
2
Datasheets
CPL07R0700FE143
Vishay / Dale CPL07R0700FE143
70mOhms, 7W, Wirewound,