CPL05R0470JE14
Mfr.Part #
CPL05R0470JE14
Description
RES 0.047 OHM 5W 5% AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
2
Lead Diameter :
0.914 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
47mOhm
Max Power Dissipation :
5W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Construction :
Welded
Published :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Datasheets
CPL05R0470JE14
Vishay / Dale CPL05R0470JE14
FIXED RESISTOR, 47mOhm, Wirewound,