CPL05R0100FB313
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPL05R0100FB313
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 5W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power (Watts) :
5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
10MOhms
Series :
CPL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Operating Temperature :
275°C
Width :
7.9502mm
Datasheets
CPL05R0100FB313
Vishay / Dale CPL05R0100FB313
10mOhms, 5W, Wirewound,