CPL03R0500FE14
Mfr.Part #
CPL03R0500FE14
Description
RES 0.05 OHM 3W 1% AXIAL
Bulk
Width :
7.9502mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
275°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±1%
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Resistance :
50MOhms
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
CPL03R0500FE14
Vishay / Dale CPL03R0500FE14
50mOhms, 3W, Wirewound,