CPL03R0200JE14
Mfr.Part #
CPL03R0200JE14
Description
RES 0.02 OHM 5% 3W AXIAL
Bulk
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.914 mm
Composition :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Resistance :
20mOhm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Surface Mount :
No
Published :
Tolerance :
±5%
Construction :
Welded
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
3W