CPL03R0200FE143
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPL03R0200FE143
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.02 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.914 mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Bulk
Construction :
Welded
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
20mOhm
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm