CPF1750R00JKEE6
Mfr.Part #
CPF1750R00JKEE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RESISTOR METAL FILM 1W 750 OHM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.64 mm
Published :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
750Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Tubular
Voltage - Rated :
250V
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~230°C
Series :
CPF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CPF1750R00JKEE6
Vishay / Dale CPF1750R00JKEE6
FIXED RESISTOR, 750Ohm, Metal Film,