CPF11R0000GKEE6
Mfr.Part #
CPF11R0000GKEE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RESISTOR METAL FILM 1W 1.00 OHM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±2%
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~230°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CPF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Diameter :
0.64 mm
Resistance :
1Ohm
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CPF11R0000GKEE6
Vishay / Dale CPF11R0000GKEE6
FIXED RESISTOR, 1Ohm, Metal Film,