CPCP106R800JB32
Mfr.Part #
CPCP106R800JB32
Description
RES 6.8 OHM 10W 5% RADIAL
Non-RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
No
Lead Length :
4.5mm
Lead, Tin
Size Code :
Resistance :
6.8Ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
10W
Height :
34.8488mm
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Power Rating :
10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Spacing :
7.37mm
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
CPCP106R800JB32
Vishay / Dale CPCP106R800JB32
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, Wirewound,