CPCP106K800FB32
Mfr.Part #
CPCP106K800FB32
Description
RES 6.8K OHM 10W 1% RADIAL
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Power Rating :
10W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
34.8488mm
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Max Power Dissipation :
10W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
No
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±1%
Resistance :
6.8kOhm