CPCP1012R00JB32
Mfr.Part #
CPCP1012R00JB32
Description
RES 12 OHM 10W 5% RADIAL
Through Hole Resistors
Lead Spacing :
7.37mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Wirewound
Lead Length :
4.5mm
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial
Size Code :
Resistance :
12Ohm
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Power Rating :
10W
Height :
34.8488mm
Series :
CPCP
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
10W
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CPCP1012R00JB32
Vishay / Dale CPCP1012R00JB32
Through Hole FIXED RESISTOR, 12Ohm, Wirewound,