CPCP0575R00JE32
Mfr.Part #
CPCP0575R00JE32
Description
RES 75 OHM 5W 5% RADIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Bulk
Lead Length :
4.5mm
Lead Spacing :
5mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Radial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.813 mm
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
75Ohm
Contact Plating :
Tin
Wirewound
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
25.4762mm
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Datasheets
CPCP0575R00JE32
Vishay / Dale CPCP0575R00JE32
FIXED RESISTOR, 75Ohm, Wirewound,