CPCP0562R00JE32
Mfr.Part #
CPCP0562R00JE32
Description
RES 62 OHM 5W 5% RADIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Height :
25.4762mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Spacing :
5mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
5W
Lead Diameter :
0.813 mm
Size Code :
Tolerance :
±5%
Resistance :
62Ohm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
5W
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Surface Mount :
No
Series :
CPCP
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CPCP0562R00JE32
Vishay / Dale CPCP0562R00JE32
FIXED RESISTOR, 62Ohm, Wirewound,