CPCP0512R00JE32
Mfr.Part #
CPCP0512R00JE32
Description
RES 12 OHM 5W 5% RADIAL
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.813 mm
Height :
25.4762mm
Radial
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
5mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±5%
Lead Length :
4.5mm
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Resistance :
12Ohm
Published :
Datasheets
CPCP0512R00JE32
Vishay / Dale CPCP0512R00JE32
FIXED RESISTOR, 12Ohm, Wirewound,