CPCP0510R00JE32
Mfr.Part #
CPCP0510R00JE32
Description
RES 10 OHM 5W 5% RADIAL
EAR99
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
10Ohm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Height :
25.4762mm
Flame Proof, Safety
Mount :
Through Hole
16 Weeks
Power Rating :
5W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size Code :
Lead Spacing :
5mm
Published :
Lead Diameter :
0.813 mm
Lead Length :
4.5mm
Datasheets
CPCP0510R00JE32
Vishay / Dale CPCP0510R00JE32
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, Wirewound,