CPCP0240R00JB31
Mfr.Part #
CPCP0240R00JB31
Description
RES 40 OHM 2W 5% RADIAL
Width :
7.0104mm
Resistance :
40Ohms
Max Operating Temperature :
275°C
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Height :
20.4978mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height Seated (Max) :
0.807 20.50mm
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.433Lx0.276W 11.00mmx7.00mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
10.9982mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CPCP0240R00JB31
Vishay / Dale CPCP0240R00JB31
Through Hole 40Ohms, 2W, Wirewound,