CPCO-12000-77-SE
Mfr.Part #
CPCO-12000-77-SE
Manufacturer
GMW Associates
Package / Case
Box
Description
DC-AC CURRENT PROBE, CLAMP-ON, 1
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
GMW Associates
Product Category :
Current Sensors
Sensor Type :
Open Loop
Series :
CPCO
Product Status :
Active
Package :
Box
Current - Supply (Max) :
47mA
Polarization :
Bidirectional
Package / Case :
Output :
Ratiometric, 0V ~ 10V
Response Time :
10μs
Current - Sensing :
12000A
Supplier Device Package :
Frequency :
DC ~ 40kHz
Accuracy :
1%
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
For Measuring :
AC/DC
Linearity :
±0.5%
Voltage - Supply :
11V ~ 31V
Datasheets
CPCO-12000-77-SE
Introducing Current Sensors GMW Associates CPCO-12000-77-SE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Box, Output:Ratiometric, 0V ~ 10V, Mounting Type:Panel Mount, Number of Channels:1, Operating Temperature:-40°C ~ 100°C, CPCO-12000-77-SE pinout, CPCO-12000-77-SE datasheet PDF, CPCO-12000-77-SE amp .Beyond Current Sensors GMW Associates CPCO-12000-77-SE ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
GMW Associates CPCO-12000-77-SE
CPCO Series Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 100°C 11V ~ 31V DC ~ 40kHz 12000A Accuracy-1% Linearity-±0.5%
CPCO-12000-77-SE Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in Box packages. These current sensors should supply no more than 47mA current.
CPCO-12000-77-SE Features
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Open Loop
Supply Voltage: 11V ~ 31V
Frequency: DC ~ 40kHz
Sensing Current: 12000A