CPCO-12000-160-BP10
Mfr.Part #
CPCO-12000-160-BP10
Manufacturer
GMW Associates
Package / Case
Box
Description
DC-AC CURRENT PROBE, CLAMP-ON, 1
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
GMW Associates
Product Category :
Current Sensors
Number of Channels :
1
Accuracy :
1%
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Current - Sensing :
12000A
Sensor Type :
Open Loop
Voltage - Supply :
11V ~ 31V
Package :
Box
Product Status :
Active
Linearity :
±0.5%
Series :
CPCO
Output :
Ratiometric, ±10V
Response Time :
10μs
Supplier Device Package :
Polarization :
Bidirectional
Package / Case :
Mounting Type :
Panel Mount
Frequency :
DC ~ 40kHz
For Measuring :
AC/DC
Current - Supply (Max) :
80mA
Introducing Current Sensors GMW Associates CPCO-12000-160-BP10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Operating Temperature:-40°C ~ 100°C, Output:Ratiometric, ±10V, Package / Case:Box, Mounting Type:Panel Mount, CPCO-12000-160-BP10 pinout, CPCO-12000-160-BP10 datasheet PDF, CPCO-12000-160-BP10 amp .Beyond Current Sensors GMW Associates CPCO-12000-160-BP10 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
GMW Associates CPCO-12000-160-BP10
CPCO Series Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 100°C 11V ~ 31V DC ~ 40kHz 12000A Accuracy-1% Linearity-±0.5%
CPCO-12000-160-BP10 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in Box packages. In these current sensors, the maximum output current should be 80mA.
CPCO-12000-160-BP10 Features
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Open Loop
Supply Voltage: 11V ~ 31V
Frequency: DC ~ 40kHz
Sensing Current: 12000A