CPCL10R1000JB32
Mfr.Part #
CPCL10R1000JB32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.1 OHM 10W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
Headers and Wire Housings
Height - Seated (Max) :
1.372 (34.85mm)
Mounting Angle :
Straight
Number of Rows :
2 Row
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Current Rating :
3.1 A
Power (Watts) :
10W
Composition :
Wirewound
Brand :
Samtec
Packaging :
Tube
IP Rating :
Samtec
Housing Color :
Black
Type :
Socket
Size / Dimension :
0.633 L x 0.485 W (16.08mm x 12.32mm)
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Voltage Rating :
350 V
Package / Case :
Radial
Contact Material :
Phosphor Bronze
Product :
Headers
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features :
Flame Proof, Safety
Supplier Device Package :
Radial Lead
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Category :
Headers and Wire Housings
Row Spacing :
1.27 mm
Resistance :
100 MOhms
Number of Positions :
8 Position
Contact Type :
Tradename :
Tiger Eye
Contact Plating :
Gold
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C ~ 275°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Pitch :
1.27 mm
Series :
SFC
Mating Post Length :
Housing Gender :
Datasheets
CPCL10R1000JB32
Vishay / Dale CPCL10R1000JB32
100 mOhms, 10W, Wirewound,