CPCL10R0510KE32
Mfr.Part #
CPCL10R0510KE32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.051 OHM 10W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
10W
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
275°C
Published :
Feature :
Flame Proof, Safety
Height :
34.8488mm
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
16.0782mm
Supplier Device Package :
Radial Lead
Series :
CPCL
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Width :
12.319mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
10W
Number of Terminations :
2
Resistance :
51MOhms
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Datasheets
CPCL10R0510KE32
Vishay / Dale CPCL10R0510KE32
51mOhms, 10W, Wirewound,