CPCL05R0540HB32
Mfr.Part #
CPCL05R0540HB32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.054 OHM 5W 3% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Proof, Safety
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
5W
Width :
8.9916mm
Max Power Dissipation :
5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
275°C
Series :
CPCL
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Composition :
Wirewound
Length :
13.0048mm
Supplier Device Package :
Radial Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±3%
Radiation Hardening :
No
Resistance :
54mOhms
Height :
25.4762mm
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
5W
Datasheets
CPCL05R0540HB32
Vishay / Dale CPCL05R0540HB32
Through Hole 54mOhms, 5W, Wirewound,