CPCL05R0150KE32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPCL05R0150KE32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 5W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
4.5mm
Published :
Composition :
Wirewound
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Max Power Dissipation :
5W
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.813 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
15mOhm
Lead Spacing :
5mm
Construction :
RECTANGULAR
Height :
25.4762mm
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~275°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Safety
Pbfree Code :
yes
Series :
CPCL
Size Code :
Datasheets
CPCL05R0150KE32
Vishay / Dale CPCL05R0150KE32
FIXED RESISTOR, 15mOhm, Wirewound,