CPCF0527K00KE66
Mfr.Part #
CPCF0527K00KE66
Description
RES 27K OHM 5W 10% RADIAL
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
5mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Number of Terminations :
2
Lead Length :
3.5mm
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
5W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
27kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Series :
CPCF
Lead Diameter :
0.8 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Height :
25.4762mm
Package / Case :
Radial
Published :
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Datasheets
CPCF0527K00KE66
Vishay / Dale CPCF0527K00KE66
FIXED RESISTOR, 27kOhm, Metal Oxide Film,