CPCF0518K00KB32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPCF0518K00KB32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 18K OHM 5W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Construction :
RECTANGULAR
Series :
CPCF
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
18kOhm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
6.89999g
Feature :
Flame Proof, Safety
Power Rating :
5W
Lead Spacing :
5mm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Package / Case :
Radial
Published :
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
4.5mm
Max Power Dissipation :
5W
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±10%
Height :
25.4762mm
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Diameter :
0.813 mm
Size Code :
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Metal Oxide Film
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CPCF0518K00KB32
Vishay / Dale CPCF0518K00KB32
Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, Metal Oxide Film,