CPCF03750R0KE66
Mfr.Part #
CPCF03750R0KE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 750 OHM 3W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Length :
11.9888mm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Power (Watts) :
3W
Composition :
Metal Oxide Film
Supplier Device Package :
Radial Lead
Resistance :
750Ohms
Height :
24.9936mm
Contact Plating :
Tin
Series :
CPCF
Max Power Dissipation :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
225°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Width :
8.001mm
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
CPCF03750R0KE66
Vishay / Dale CPCF03750R0KE66
750Ohms, 3W, Metal Oxide Film,