CPCF032K400JE66
Mfr.Part #
CPCF032K400JE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 2.4K OHM 3W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Metal Oxide Film
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Height :
24.9936mm
Lead Spacing :
5mm
Package / Case :
Radial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Contact Plating :
Tin
Resistance :
2.4kohm
Feature :
Flame Proof, Safety
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Bulk
Series :
CPCF
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Lead Length :
3.5mm