CPCF0327K00JE66
Mfr.Part #
CPCF0327K00JE66
Description
RES 27K OHM 3W 5% RADIAL
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
27kOhm
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
3.5mm
Lead Spacing :
5mm
Height :
24.9936mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CPCF0327K00JE66
Vishay / Dale CPCF0327K00JE66
FIXED RESISTOR, 27kOhm, Metal Oxide Film,