CPCC10R9100JE66
Mfr.Part #
CPCC10R9100JE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.91 OHM 10W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Proof, Safety
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
34.8488mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
10W
Lead Spacing :
7.5mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
9 Weeks
Working Voltage :
3.0166V
Series :
CPCC
Resistance :
910mOhm
Lead Length :
3.5mm
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Composition :
Wirewound
Datasheets
CPCC10R9100JE66
Vishay / Dale CPCC10R9100JE66
FIXED RESISTOR, 910mOhm, Wirewound,