CPCC10R4700KE66
Mfr.Part #
CPCC10R4700KE66
Description
RES 0.47 OHM 10W 10% RADIAL
Through Hole Resistors
Lead Length :
3.5mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Contact Plating :
Tin
Surface Mount :
No
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Series :
CPCC
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
34.8488mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Spacing :
7.5mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
470mOhm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
CPCC10R4700KE66
Vishay / Dale CPCC10R4700KE66
FIXED RESISTOR, 470mOhm, Wirewound,