CPCC10R3000KE66
Mfr.Part #
CPCC10R3000KE66
Description
RES 0.3 OHM 10W 10% RADIAL
Tolerance :
±10%
Resistance :
300mOhms
Power (Watts) :
10W
Height :
34.8488mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
12.319mm
Max Power Dissipation :
10W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
CPCC
Supplier Device Package :
Radial Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Operating Temperature :
275°C
Length :
16.0782mm
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Datasheets
CPCC10R3000KE66
Vishay / Dale CPCC10R3000KE66
300mOhms, 10W, Wirewound,