CPCC10R2400JE66
Mfr.Part #
CPCC10R2400JE66
Description
RES 0.24 OHM 10W 5% RADIAL
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
34.8488mm
Lead Spacing :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
3.5mm
Tolerance :
±5%
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.8 mm
Surface Mount :
No
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
240mOhm
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
10W
Datasheets
CPCC10R2400JE66
Vishay / Dale CPCC10R2400JE66
FIXED RESISTOR, 240mOhm, Wirewound,