CPCC106R800JE66
Mfr.Part #
CPCC106R800JE66
Description
RES 6.8 OHM 10W 5% RADIAL
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
10W
Lead Spacing :
7.5mm
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Series :
CPCC
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
3.5mm
Published :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C