CPCC1068R00KE66
Mfr.Part #
CPCC1068R00KE66
Description
RES 68 OHM 10W 10% RADIAL
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Contact Plating :
Tin
Series :
CPCC
Surface Mount :
No
Lead Length :
3.5mm
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Max Power Dissipation :
10W
Height :
34.8488mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±10%
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Spacing :
7.5mm
Resistance :
68Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
CPCC1068R00KE66
Vishay / Dale CPCC1068R00KE66
FIXED RESISTOR, 68Ohm, Wirewound,