CPCC10500R0JB31
Mfr.Part #
CPCC10500R0JB31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 500 OHM 10W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
16.0782mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
10W
Supplier Device Package :
Radial Lead
Mount :
Through Hole
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
275°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
12.319mm
Power Rating :
10W
Resistance :
500Ohms
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Proof, Safety
Contact Plating :
Lead, Tin
Height :
34.8488mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Series :
CPCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
10W
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Datasheets
CPCC10500R0JB31
Vishay / Dale CPCC10500R0JB31
Through Hole 500Ohms, 10W, Wirewound,