CPCC104R700KE66
Mfr.Part #
CPCC104R700KE66
Description
RES 4.7 OHM 10W 10% RADIAL
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Series :
CPCC
Lead Length :
3.5mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.8 mm
Surface Mount :
No
Height :
34.8488mm
Lead Spacing :
7.5mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
10W
Tolerance :
±10%
Resistance :
4.7ohm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
6.8557V
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CPCC104R700KE66
Vishay / Dale CPCC104R700KE66
FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Wirewound,