CPCC101R000KE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPCC101R000KE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 1 OHM 10W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
34.8488mm
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
7.5mm
Lead Length :
3.5mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Series :
CPCC
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
10W
Construction :
RECTANGULAR
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistance :
1Ohm
Tolerance :
±10%
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Datasheets
CPCC101R000KE66
Vishay / Dale CPCC101R000KE66
FIXED RESISTOR, 1Ohm, Wirewound,