CPCC05R9100JE66
Mfr.Part #
CPCC05R9100JE66
Description
RES 0.91 OHM 5W 5% RADIAL
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
25.4762mm
Max Power Dissipation :
5W
Lead Diameter :
0.8 mm
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
910mOhm
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
5mm
Series :
CPCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Lead Length :
3.5mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CPCC05R9100JE66
Vishay / Dale CPCC05R9100JE66
FIXED RESISTOR, 910mOhm, Wirewound,