CPCC05R8200JE66
Mfr.Part #
CPCC05R8200JE66
Description
RES 0.82 OHM 5W 5% RADIAL
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Proof, Safety
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Published :
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
3.5mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistance :
820MOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
5mm
Construction :
RECTANGULAR
Height :
25.4762mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Datasheets
CPCC05R8200JE66
Vishay / Dale CPCC05R8200JE66
FIXED RESISTOR, 820mOhm, Wirewound,