CPCC05R1000KB31
Mfr.Part #
CPCC05R1000KB31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.1 OHM 5W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
275°C
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Height :
25.4762mm
Width :
8.9916mm
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Radial Lead
Length :
13.0048mm
Power Rating :
5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Series :
CPCC
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Resistance :
100mOhms
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
5W
Datasheets
CPCC05R1000KB31
Vishay / Dale CPCC05R1000KB31
Through Hole 100mOhms, 5W, Wirewound,