CPCC052R400KE66
Mfr.Part #
CPCC052R400KE66
Description
RES 2.4 OHM 5W 10% RADIAL
Through Hole Resistors
Length :
13.0048mm
Max Operating Temperature :
275°C
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Resistance :
2.4Ohms
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
5W
Height :
25.4762mm
Series :
CPCC
Width :
8.9916mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Radial Lead
Datasheets
CPCC052R400KE66
Vishay / Dale CPCC052R400KE66
2.4Ohms, 5W, Wirewound,