CPCC051R200KE31
Mfr.Part #
CPCC051R200KE31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 1.2 OHM 5W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Series :
CPCC
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Max Power Dissipation :
5W
Weight :
6.89999g
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Width :
13mm
Power Rating :
5W
Number of Terminations :
2
Height :
25.4762mm
Max Operating Temperature :
275°C
Supplier Device Package :
Radial Lead
Resistance :
1.2Ohms
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Termination :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
13.0048mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Datasheets
CPCC051R200KE31
Vishay / Dale CPCC051R200KE31
1.2Ohms, 5W, Wirewound,