CPCC03R3300KE66
Mfr.Part #
CPCC03R3300KE66
Description
RES 0.33 OHM 3W 10% RADIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
24.9936mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Max Power Dissipation :
3W
Working Voltage :
0.995V
Construction :
RECTANGULAR
Lead Length :
3.5mm
Tolerance :
±10%
Series :
CPCC
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Lead Spacing :
5mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Pbfree Code :
yes
Resistance :
330mOhm