CPCC0351R00JE66
Mfr.Part #
CPCC0351R00JE66
Description
RES 51 OHM 3W 5% RADIAL
Through Hole Resistors
Lead Length :
3.5mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
24.9936mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Composition :
Wirewound
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
51Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Lead Spacing :
5mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Max Power Dissipation :
3W
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CPCC0351R00JE66
Vishay / Dale CPCC0351R00JE66
FIXED RESISTOR, 51Ohm, Wirewound,