CPCC0339R00JE66
Mfr.Part #
CPCC0339R00JE66
Description
RES 39 OHM 3W 5% RADIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Height :
24.9936mm
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Bulk
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
5mm
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Working Voltage :
10.8167V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
39Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Lead Diameter :
0.8 mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Radial
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ROHS3 Compliant
Lead Length :
3.5mm
Datasheets
CPCC0339R00JE66
Vishay / Dale CPCC0339R00JE66
FIXED RESISTOR, 39Ohm, Wirewound,