CPCC0316R00KE66
Mfr.Part #
CPCC0316R00KE66
Description
RES 16 OHM 3W 10% RADIAL
Through Hole Resistors
Length :
11.9888mm
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Max Power Dissipation :
3W
Bulk
Max Operating Temperature :
275°C
Width :
8.001mm
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
Radial Lead
Height :
24.9936mm
Resistance :
16Ohms
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CPCC0316R00KE66
Vishay / Dale CPCC0316R00KE66
16Ohms, 3W, Wirewound,