CP82C55A-5Z
Mfr.Part #
CP82C55A-5Z
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC I/O EXPANDER 24B 40DIP
Stock
717
In Stock :
717
Manufacturer :
Product Category :
I/O Expanders
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
Supply Voltage :
5V
Length :
51.75mm
Base Part Number :
82C55A
Output Type :
Open Drain
Number of Terminations :
40
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Published :
2005
Current - Output Source/Sink :
2.5mA
Pin Count :
40
Height Seated (Max) :
6.35mm
EAR99
Terminal Pitch :
2.54mm
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Interrupt Output :
No
Number of Ports :
3
Interface :
Parallel
Number of I/O :
Through Hole
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CP82C55A-5Z
Introducing I/O Expanders Intersil (Renesas Electronics Corporation) CP82C55A-5Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:82C55A, Number of Terminations:40, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, CP82C55A-5Z pinout, CP82C55A-5Z datasheet PDF, CP82C55A-5Z amp .Beyond I/O Expanders Intersil (Renesas Electronics Corporation) CP82C55A-5Z ,we also offer XRA1405IL24-F, CY8C9520A-24PVXIT, MAX7315AUE+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.